Co je to softshell?

Softshell membrana

Softshell je funkční materiál, který sám o sobě zajišťuje do určité míry voděodolnost a chrání proti větru. Z tohoto důvodu je softshellové oblečení vhodné pro outdoorové aktivity Vašich dětí v proměnlivých klimatických podmínkách.

Jak správně oblékat softshell: 1. vrstva má být tzv. komfortní, kdy jejím hlavním úkolem je odvádět tělesnou vlhkost = použití např. funkčního prádla; 2. a 3. vrstvu tvoří softshell, který tvoří ochrannou a izolační vrstvu.

Druhy softshellu

Tkaný softshell
U tkaného softshellu tvoří svrchní vrstvu nejčastěji úplet z hustě tkaného elastického polyamidu s vodoodpudivou úpravou (DWR) a zvýšenou odolností vůči oděru. Vnitřní vrstvu tvoří oblíbená a příjemná fleece tkanina uchovávající teplo a efektivně transportující vlhkost ven.

Membránový softshell
U třívrstvého softshellu, tzv. membránového, který poskytuje větší odolnost vůči větru, je navíc membrána. Je to nepromokavá prodyšná vrstva, která zaručuje odvod tělesné vlhkosti a zabraňuje nadměrnému pocení. Membránový softshell tak umí nahradit klasickou kombinaci např. dvou bund – teplé fleece a nepromokavé vrchní. Vnitřní vrstvu tvoří příjemná fleece tkanina a u letní verze softshellu jemná pletenina.

Na co si dát při nákupu pozor?

Pečlivě studujte parametry materiálu!

Výška vodního sloupce
Údaj v milimetrech udává schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Čím vyšší vodní sloupec, tím vyšší nepromokavost. Jako nepromokavý materiál je označen materiál s vodním sloupcem od 1 300 mm. Pro outdoorové aktivity je to však hodnota naprosto nevyhovující a doporučují se materiály s vodním sloupcem 5 000 – 10 000 mm. V případě, že vybíráte oblečení pro běžnější nošení, spokojíte se i s nižším vodním sloupcem.

Prodyšnost Softshellu
Oblečení by mělo být také větruvzdorné, ale zároveň prodyšné. Obecně platí, že čím větší je odolnost vůči větru, tím se také snižuje prodyšnost. Kvalitní materiály by měly i při vysoké voděodolnosti mít dostatečnou prodyšnost, která vyjadřuje prodyšnost látky, tedy energii, kterou musíte vydat k odpaření určitého množství vody.

Prodyšnost se udává v g/m2/24 hod, tzn. kolik vlhkosti v gramech propustí jeden čtvereční metr látky za den. Zde platí, že čím je hodnota vyšší, tím materiál lépe dýchá. Prodyšnost materiálu je zejména důležitá pro odvádění tělesné vlhkosti, aby nedošlo k přehřátí organismu.

Údržba softshellu

Pro zachování funkčních vlastností softshellového oblečení se doporučuje praní ve speciálních impregnačních pracích prostředcích. K dostání jsou ve většině obchodů se sportovním oblečením. Softshellové oblečení perte při teplotě 30°C, nebělte, nesušte v bubnové sušičce (některé druhy softshellu lze sušit při nízkém stupni), nežehlete, nečistěte chemicky, nepoužívejte aviváž.